Rozhovor: Miroslav Peřina, český start-up XTND

Rozhovor: Robert Hašek, startup Six Guys Labs
11.7.2017
Singapur, šance pro české startupy a podnikatele. Pojďte ve stopách Hybrid Company
5.8.2019

 

 

Zaměření start-upů bývají různá. Známe start-upy s produkty pro domácí mazlíčky, univerzální aplikace, bylinky a jídlo, ale znáte tým lidí z XTND, kteří se pustili do vývoje elektrického skateboardu, který vás může dovézt na jedno nabití až 20 km daleko a pracuje s nejmodernějšími technologiemi a umělou inteligencí? Ideální nápad pro dnešní mladou generaci toužící po volnosti a svobodě.

A první úspěchy? Nenechaly na sebe dlouho čekat. Už po prvních pár hodinách spuštěné Kickstarterové kampaně dosáhli svého cíle a vysněnou částku překročili téměř trojnásobně.

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Peřinou z XTND, jedním z českých start-upistů, kteří v rámci TechCrunch v New Yorku reprezentovali ČR a během celého týdne českých start-upů v New Yorku byli díky CzechInvestu a Generálního konzulátu v New Yorku na jednáních připravené našimi kolegy.

O 1: Váš start-up XTND je jedinečný v tom, že vaše „prkno“ je jediné svého druhu na světě a využíváte v něm i umělou inteligenci. Můžete nám svůj elektrický longboard představit?

V XTND se snažíme lidi posouvat vpřed. Děláme to skrze čistý design a ty nejnovější technologie. Firma se za posledního půl roku hodně posunula dopředu. Myslím si, že velkou zásluhu na tom má i několika měsíční působení v ABC Akcelerátoru v Silicon Valley. Začali jsme se více věnovat softwaru, které se velmi složitě kopíruje. Velkou budoucnost vidíme v machine learningu a umělé inteligenci, která náš produkt posunula na míle daleko od konkurence. Náš XTND Board je doslova výjimečný ve všech ohledech a pyšní se hned několika “nej”, Je to nejchytřejší, nejbezpečnější a nejlehčí elektrický skateboard na světě. Naším cílem je dělat vše na vyšším levelu, nejen lehčí a tenčí. XTND Board mimo jiné také vyniká skvělým designem a je to perfektní dopravní prostředek do přeplněných metropolí, kde musíte každý den řešit problém s traffic jams, nedostatkem parkovacích míst nebo přeplněnou městkou hromadnou dopravou. Nic z toho s XTND Boardem řešit nemusíte, a naopak se můžete velmi rychle pohybovat po městě, vzít si ho všude sebou, a ještě si užít hodně zábavy.

 

O 2: V New Yorku na TechCrunch jste byli díky programu CzechDemo agentury CzechInvest, který pomáhá českým start-upům vyjet na zahraniční akce s finanční dotací z EU. Jak zpětně hodnotíte to, že jste se zkusili do programu přihlásit, uspěli jste a vyjeli do New Yorku?

Jsem rád, že existují programy jako je CzechDemo, skrz které je možné navštívit prestižní světové konference a potkat se tak s těmi nejlepšími světovými start-upy, zahraničními novináři a také investory. Konference jako je TCD NY je to skvělé místo, kde můžete načerpat obrovské množství inspirace a potkat se s velmi zajímavými lidmi. Jsme moc vděčni za příležitost prezentovat XTND na tak prestižní konferenci. Přineslo nám to hodně zajímavých kontaktů, které se nám budou z dlouhodobého hlediska hodit, protože se chystáme působit převážně na americkém trhu. Co se týče finanční podpory, tak zejména pro začínající start-up může být cesta do USA na takovou událost velmi finančně náročná, proto každá ušetřena koruna díky tomuto programu se počítá.

 

O 3: Vaše mise na Kickstarteru byla během několika hodin splněna (cíl byl $ 100,000; vybralo se $346,540). Co teď? Nové plány?

Celé kampani předcházela dlouhá příprava a určitě nám pomohly akce jako byl CES v Las Vegas nebo právě poslední TCD v New Yorku, který se konal týden před startem kampaně. Hodně zájemců mělo velmi vážný zájem už před kampaní, ale rychlost, s jakou se náš stanovený cíl $100,000 vybral nás docela překvapila. Pro nás to byl velmi důležitý milník, protože se potvrdilo, že o náš produkt je ve světě velký zájem a my se tak konečně můžeme po dlouhých letech strávené vývojem posunout do pre-production a production fáze. V horizontu několika dní se přesuneme na obdobný portál s názvem Indiegogo, kde chceme získat další předobjednávky. Následně se budeme nejvíce soustředit na přípravu sériové výroby a doručení prvních Boardů našim předplatitelům z Kickstarteru. Pokud vše půjde podle plánu, tak by první Boardy měly být dostupné už na přelomu roku.

O 4: Prozradíte nám, jak dlouho vám to trvalo od prvotní myšlenky až po váš hotový produkt? Co pro vás bylo nejdůležitější?

Od prvotní myšlenky uplynuly již skoro 4 roky, které jsme strávili vývojem. Je to dlouhá doba, ale my jsme vždy chtěli vytvořit něco unikátního, a to nutně znamenalo si všechny komponenty vyvíjet a vyrábět sami bez jakýchkoliv kompromisů. Myslím si, že ty roky tvrdé dřiny se nakonec vyplatily. Čeká nás ovšem stále ještě dlouhá cesta.

 

Děkujeme za váš čas, ať se vám daří a po celém světě sklízíte jen samé pozitivní reakce.

 

Zdroj: www.czechstartups.org